Közlemények
Veres András püspök úr látogatása (2018. szeptember 16. vasárnap, 08:20)
Partnerségi hirdetmény (2018. július 21. szombat, 07:50)

Rendezvényeink

Ökormányzati Étterem

etlap
A korábbi évszázadokban a település lakossága mezőgazdaságból élt. A hegyi részen a római korig visszavezethető szőlőtermesztés adott biztos megélhetést. A filoxéravész (1885-95) előtt több mint 300 hektár volt Nyúl szőlőterülete.

 A szőlők rohamos kipusztulása következtében azonban gyorsan elszegényedett a lakosság és jelentős számban vándoroltak ki Amerikába. A szőlők újratelepítése óta eltelt évszázad minőségi változásokat hozott. Ennek elismeréseként 1990-ben történelmi borvidékké nyilvánították a Sokorói-halomvidék 12 községét, köztük Nyúlt is. A borvidék fajtaösszetételében meghatározóak a fehér borok (olasz rizling, tramini, rizlingszilváni, királyleányka, cserszegi fűszeres, szürkebarát, rajnai rizling) A község mai (2013) szőlőterülete csupán 128 hektár, (2007 óta több új telepítés is történt).. Bár a településen 180-200 gazda foglalkozik szőlőtermesztéssel, a 2003-ban kialakított „Nyúli borút” még csak 13 helyi pincészet összefogásával létrejött idegenforgalmi vállalkozás. A pincék száma 110-120 körül lehet. Ezek közül legtöbb (kb. 40) a Vaskapu, és a Madarász utca (kb. 20) területén található !

A leghíresebb a „Szurdik” felső részénél nyíló un. Sárkánylyuk pince, amely több száz éves és feltehetőleg dézsmapince volt. 60-70 ezer liter bor tárolására alkalmas.
A szőlőn kívül a málna, a szilva, és más gyümölcsök termesztése is széles körben elterjedt. (Településünkön ezeket feldolgozó szeszfőzde is működik.) A málna termesztése különösen az 1960-90 közti időszakban élte fénykorát.
Megjelent: 6432 alkalommal
Értékelés:
(1 szavazat)
Kategória: Településről
Címkék:

Kapcsolódó elemek

kedd, jan. 08 2019 0 hozzászólás
Pályázati felhívás - V É D Ő N Ő

Nyúl Községi Önkormányzat Képviselő-testülete

                       

a "Közalkalmazottak jogállásáról szóló" 1992. évi XXXIII. törvény 20/A. § alapján

pályázatot hirdet


V É D Ő N Ő

munkakör betöltésére.

 

A közalkalmazotti jogviszony időtartama:

határozatlan idejű

péntek, ápr. 15 2016 0 hozzászólás
CSOK kapcsolatos tájékoztató - Pannon

Családi Otthonteremtési Kedvezmény - CSOK


A hirdetésben szereplő családi otthonteremtési kedvezmény Magyarország Kormánya által nyújtott támogatás.

A CSOK az eltartott gyerekek számától függően változó összegű családi otthonteremtési támogatás, amely a következő célokra igényelhető:

  • 2008.
csütörtök, máj. 26 2011 0 hozzászólás
Megélhetés nyúlon
A korábbi évszázadokban a település lakossága mezőgazdaságból élt. A hegyi részen a római korig visszavezethető szőlőtermesztés adott biztos megélhetést. A filoxéravész (1885-95) előtt több mint 300 hektár volt Nyúl szőlőterülete.

"NEFELEJCS" Nyugdíjas Egyesület támogatás

"NEFELEJCS" Nyugdíjas Egyesület

"Büszkeségpont" felújítása az 56-os hősök tiszteletére

"Büszkeségpont" felújítása Nyúlon az 56-os hősök tiszteletére

 

Csatlakozás az ASP központhoz

asp

Pilinszky János Általános Iskola

pilinsky

Lépj kapcsolatba velünk

Hírlevélre való feliratkozás

Használati feltételek

Egyéb információk

Pályázati fejlesztések településünkön