Közlemények
Veres András püspök úr látogatása (2018. szeptember 16. vasárnap, 08:20)
Partnerségi hirdetmény (2018. július 21. szombat, 07:50)
A korábbi évszázadokban a település lakossága mezőgazdaságból élt. A hegyi részen a római korig visszavezethető szőlőtermesztés adott biztos megélhetést. A filoxéravész (1885-95) előtt több mint 300 hektár volt Nyúl szőlőterülete.
A szőlők rohamos kipusztulása következtében azonban gyorsan elszegényedett a lakosság és jelentős számban vándoroltak ki Amerikába. A szőlők újratelepítése óta eltelt évszázad minőségi változásokat hozott. Ennek elismeréseként 1990-ben történelmi borvidékké nyilvánították a Sokorói-halomvidék 12 községét, köztük Nyúlt is. A borvidék fajtaösszetételében meghatározóak a fehér borok (olasz rizling, tramini, rizlingszilváni, királyleányka, cserszegi fűszeres, szürkebarát, rajnai rizling) A község mai (2013) szőlőterülete csupán 128 hektár, (2007 óta több új telepítés is történt).. Bár a településen 180-200 gazda foglalkozik szőlőtermesztéssel, a 2003-ban kialakított „Nyúli borút” még csak 13 helyi pincészet összefogásával létrejött idegenforgalmi vállalkozás. A pincék száma 110-120 körül lehet. Ezek közül legtöbb (kb. 40) a Vaskapu, és a Madarász utca (kb. 20) területén található !
A leghíresebb a „Szurdik” felső részénél nyíló un. Sárkánylyuk pince, amely több száz éves és feltehetőleg dézsmapince volt. 60-70 ezer liter bor tárolására alkalmas.
A szőlőn kívül a málna, a szilva, és más gyümölcsök termesztése is széles körben elterjedt. (Településünkön ezeket feldolgozó szeszfőzde is működik.) A málna termesztése különösen az 1960-90 közti időszakban élte fénykorát.

 

Megjelent: 7099 alkalommal
Kategória: Gazdaság
Címkék:

Lépj kapcsolatba velünk

Hírlevélre való feliratkozás

Használati feltételek

Egyéb információk

Pályázati fejlesztések településünkön